Altın ayarı nedir?

Altın ayarı nedir?

Paylaşır mısın ?


Altın doğada bulunan bir elementtir. Saf altının bulunması kolay bir durum değildir. Çünkü altın doğada bile %100 saflıkta bulunmaz. En saf altın bile binde bir oranında farklı bileşkeler içerebilir. Piyasada bulunan ve külçe altın olarak adlandırılan ya da takı olarak kullanılan altınlarda farklı oranlarda diğer metallerle bileşke kullanılır. Altın ayarı nedir? Altının içine karıştırılan diğer metaller; gümüş, bakır, nikel gibi metallerdir. Altının içine karıştırılan bu metallerin oranı altının ayarını yani saflığını belirler. Bu saflık ise karat ile ifade edilir. Altının içine diğer metallerin karıştırılmasının farklı nedenleri vardır. Bunlardan biri takı üretimi için kullanılan altınlarda başka metallerin altın ile karıştırılması altının yumuşak bir metal olması nedeniyle takıların deforme olmalarını engellemek için altının içine farklı metaller karıştırılarak altın sertleştirilir. Piyasada farklı ayarlarda altın çeşitliliği vardır. Altın ayarı nedir? Piyasada yer alan altınlar 24 ayar, 22 ayar, 18 ayar, 14 ayar ve 9 ayar standartlarında müşterilere sunulur.

  • 24 ayar altın: Saf altın olarak nitelendirilen altının alaşım ağırlığı 24/24’tür. İçine başka metaller karıştırılmaz. 24 ayar altın piyasada genel olarak yatırım amacı ile ya da külçe altın olarak bulunur. Altın saf halde olduğundan çok yumuşaktır.
  • 22 ayar altın: Alaşım ağırlığı 22/24 olan altındır. İçinde %93 altın geriye kalan alaşım bileşeni bakır ya da gümüşten oluşur. İçinde bakır olan altın kırmızıya dönük bir renkte, içinde gümüş olan altın ise gri-sarı bir renkte olur. Yatım amacı ile ya da taşsız takılarda kullanılır.
  • 18 ayar altın: Alaşım ağırlığı oranı 18/24’tür. Altın oranı %75’e kadar düşürüldüğünden sert bir yapıya sahiptir. Değerli taşlarla süslenen takılarda kullanılır.
  • 14 ayar altın: Alaşım ağırlık oranı 14/24’tür. Yaklaşık %53 oranında altın içerir. Takı ve yatırım aracı olarak dünyada en yaygın kullanılan altın ayardır.
  • 9 ayar altın: Alaşım ağırlık oranının 9/24’ü altındır. Yani yaklaşık %33 oranında altın içermektedir. Büyük yoğunluğu diğer metallerden oluştuğu için fiyatı da düşüktür.


Bir önceki yazımız olan Excell iki listeyi kaşılaştırma nasıl yapılır? başlıklı makalemizde Excell iki listeyi karşılaştırma ve Excell iki listeyi karşılaştırma Formülü: hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaşır mısın ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir