altın hesabı nedir

Altın Hesabı Nedir?

Paylaşır mısın ?


Altın Hesabı Nedir?

Yıllardır yatırım aracı olarak kullanmaktan bir türlü vazgeçemediğimiz altın, çevresel koşullardan dolayı kişilerin vazgeçmeye çalıştığı bir araç halina almaya başladı. Olası hırsızlık vakalarından korkan yatırımcılar, farklı kaynaklara yönelmekte ya da altınlarını daha güvenli bir şekilde saklayabilecekleri yollar aramaktadırlar. Burada onların karşısına çıkan ve son dönemin en popüler bankacılık hizmetlerinden birisi olan altın mevduat hesabı, hem güvenilir hem de kazançlı bir yoldur. Peki bankalara giderek faydalanabileceğiniz altın hesabı nedir?

Nakit tutarlarınızı biriktirebilmek adına başvurduğunuz vadeli mevduat hesapları, aslında altın hesapları ile aynı durumda bulunmaktadır. Birçok kişi, ellerindeki altınları bankalara götürerek buradaki kasalarda saklayacaklarını düşünseler de durum oldukça farklıdır. Altın hesabı açtırdığınızda aslında fiziki olarak altın satın almıyorsunuz. Piyasada ancak belli miktar ve özelliklerde altın satın alma şansınız varken , altın hesabı açtırdığınız zaman, piyasada bulacağınız altın türlerinden çok daha düşük gramlarda satın alabilecek ve hesabınızda bunların değerlenmesini sağlayabileceksiniz. Alabileceğiniz altın fiyatları, güncel değerlere göre artıp azalabilecektir. Bu sayede, almış olduğunuz altın fonlarının değerleri de hem artacak hem de azalabilecektir. Altın hesaplarında da tıpkı vadeli mevduat hesaplarında olduğu gibi vade süreleri bulunmaktadır. Genel itibari ile 6 ay ve 1 yıl arasında değişen bu vadelerde, farklı kazanımlar sunulacaktır. İsterseniz bankaya nakit para vererek belli miktar altın için altın hesabı açtırabilirsiniz. Ya da elinizde bulunan ziynet eşyalarınızı herhangi bir kuyumcuya ya da bozdurabileceğiniz firmaya gitmenize gerek kalmadan, doğrudan bankaya getirebilirsiniz. Burada, ziynet eşyalarınız teker teker tartılacak ve Merkez Bankası’nın o anki altın fiyatlarına uygun bir şekilde değer biçilecektir. Eğer bu değer size uygun gelirse, birkaç dakika içerisinde hesabınız açılacak ve bunun için sizlere dekont verilecektir.

Altın hesabı nedir konulu makalemizde, kullanıcıların en merak ettiği konu olan, kar ve zararlara da değinmek gerekecektir. Kullanıcılar, bankanın vermiş olduğu internet bankacılığı şifresi ile yatırımlarını sürekli takip edecek, günden güne değer kazanıp kazanmadığını kontrol edebilecek ya da vadesiz mevduat hesaparındaki mevduat değerleri ile altın alımı yapabilecekler.

Özellikle altın olarak birikimlerini değerlendirmek isteyen ama fiziki olarak saklama konusunda tereddütleri olan yatırımcılar için uygun bir seçenek gibi duruyor altın hesabı.Bir önceki yazımız olan E-Kredi Nedir ? Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde e-kredi başvuru ve e-kredi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaşır mısın ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir