appinventor akıllı ev

Arduino ile Akıllı Ev Sistemi Yapmak

Paylaşır mısın ?


App Inventor ve Arduino İle Akıllı Ev sistemi

Arduino İle Akıllı Ev sistemi konusunda kısaca anlatmak istersek:
Özet Bilgi: Arduino ve App inventor yardımıyla android telefon kullanarak bluetooth aracı olarak HC-06 kullanarak arduino ile haberleşme, üç farklı cihazı kontrol eden akıllı ev sistemi yapımı.
Uygulamamızda AppInventor yardımıyla cep telefonu uygulaması yapıp ,bu programı kullanarak Bluetooth aracılığıyla Telefon- Arduino arasında bağlantı kurup evdeki cihazları cep telefonumuz ile kontrol edeceğiz. Kısaca amacımız arduino ile akıllı ev kontrol sistemi yapmak. Evlerde kullanılan Klima , Kombi ve Aydınlatma sistemlerini uzaktan kontrol etmek için bir kontrol cihazı yapacağız. Prototip projemizde Klima , Kombi ve Aydınlatmayı 3 farklı led temsil edecek. Kısacası 3 adet ledi telefonumuza bluetooth ile bağlayarak kontrol edeceğiz. Bu projemizdeki 3 adet led yerine daha sonra 3 adet röle kullanarak çeşitli farklı cihazları da kontrol etmeye yarayabilir.(Not: Anlatım “Okuyucular Temel Appinventor kullanımı ve Arduino programlama biliyor” varsayımı ile yapılmıştır. Bilmeyenler için bu iki aracın kullanımı detaylı olarak sade bir şekilde hazırlanmaktadır.)
Uygulamamızda kullanacağımız malzemeler;
Arduino UNO,
Arduino UNO kablosu,
HC-06 Bluetooth modülü,
3 adet LED ,
3 adet 220ohm direnç,
Bağlantı kabloları,
Breadboard,
Android işletim sistemi bulunan bir cep telefonu veya tablet.

Uygulamamız Arduino ve AppInventor olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

Akıllı Ev Arduino Kısmı

Arduino kısmında devremiz aşağıdaki şekilde yapılandırdık. (Şekildeki tek fark sadece Ledleri 11-12-13 nolu çıkışlara bağlayın.)

 

Devremizi kurduktan sonra sırada Arduino için kodumuzu yazmak var. Kodu yazdıktan sonra uygulamamızı yapmaya geçeceğiz ve esas önemli olan kısım orası.
Arduino kodumuzdan kısaca bahsetmek gerekirse, Önce 3 adet ledimizi tanımlıyoruz. Daha sonra setup kısmında seri iletişimi başlatıp ledlerimizi çıkış (output) olacak şekilde ayarlıyoruz. loop kısmında ise if komutu ile serial’den gelen veri olup olmadığını kontrol ediyoruz. Eğer gelen veri varsa bir değişkene bu veriyi kaydedip karşılaştırmaya başlıyoruz. Birinci ledi yakmak için telefondan 1 ifadesi gelirken kapatmak için 2 geliyor. İkinci led için 3 ve 4 iken Üçüncü led için 5 ve 6 aynı işlemi görüyor. En son karşılaştırma sonucunu yaptıktan sonra 100 milisaniye bekleyip tekrar kod başa dönüyor. Her led için yakma komutundan sonra sönme komutu gelinceye dek ledimiz yanık kalıyor.
int data;
int led1=11;
int led2=12;
int led3=13;
void setup()
{
pinMode(led1,OUTPUT);
pinMode(led2,OUTPUT);
pinMode(led3,OUTPUT);
Serial.begin(9600); //Seri iletişimi başlatır
}
void loop()
{
if(Serial.available()) // Eğer Bluetooth bağlantısı varsa kodlar çalışır
{
int data = Serial.read();
delay(100);
if(data==’1′)
digitalWrite(led1,1);
if(data==’2′)
digitalWrite(led1,0);
if(data==’3′)
digitalWrite(led2,1);
if(data==’4′)
digitalWrite(led2,0);
if(data==’5′)
digitalWrite(led3,1);
if(data==’6′)
digitalWrite(led3,0);
delay(100);
}
}

Akıllı Ev App Inventor Kısmı

AppInventor kısmında önce kullanacağımız uygulamanın tasarımını gerçekleştiriyoruz. Bunun için bir adet LastPicker , Butonların düzenli gözükmesi için TableArrangement , 3 renk için 6 buton(3 tane aç-3 tane kapat butonu) , ve 10 adet label ekledik. Bu l label sayısı fazla gibi gelebilir ama biz programda telefona bakarken her bir ledin yanık mı yoksa sönük konumda olduğunu göremek için her bir ledin her durumu için bir label eklemek durumunda kaldık. Bunun yanında Bluetooth haberleşmesi için BluetoothClient elemanları aşağıdaki gibi yerleştirilir.

Elemanları üstteki gibi yerleştirdikten sonra block kısmına geliyoruz. Blocks kısmı da sözle anlatmak yerine resimle belirtmek daha doğru olacaktır ki yerleşimler aşağıdaki şekilde olmalıdır. Burada LastPicker elemanı etraftaki bluetooth isim ve adreslerini listelemesi için kullanılmıştır. Bluetooth bağlandıktan sonra Label4 Bağlantı var şeklinde uyarmaktadır.(5-6-7 label’lar diğer metinler için kullanıldı sadece dizayn için)

Telefon ile Arduino’yu birbirine bağlama işlemi Appinventor’de bu kadar. Bundan sonraki bloklar butonlara basıldığında yollanacak değerler ile ilgili. Onlar için de aşağıdaki blokları kullanıyoruz.

Bu şekle göre 1. Butona tıklandığında serial’den 1 komutu gidecek, 1. Ledimizi yakacak ve label 8 de “Klima Açık” uyarısı gelecek. Diğer bloklar da benzer şekilde iş görecektir. Bu bloklar ile uygulamamız tamamlanmış oluyor. Uygulamanızı telefona apk olarak indirerek kullanabilirsiniz.Bir önceki yazımız olan Hesap Makinası İle Yazılan Kelimeler başlıklı makalemizde hesap makinesi ile leblebi ve hesap makinesi ile yazı hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaşır mısın ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir