Bankalardan kredi Alamıyorum ne yapmalıyım

Bankalardan kredi Alamıyorum ne yapmalıyım ?

Paylaşır mısın ?


Birçok kişi herhangi bir şeyi satın almak için ihtiyaç duyduğu parayı toplu bir şekilde elde edemez. Bu gibi durumlarda en çok tercih edilen çözüm yolu bankalardan kredi çekmektir. Bankaların sayısının çok olması kredi çekme konusunu kolaylaştırmış olsa da bunun için bazı şartlar arayan bankalar herkese sorunsuz olarak kredi vermezler. Kredi çekebilmek için 18 yaşından büyük olmak, herhangi bir kefil ya da dayanak göstermek gerekir. Siz de Bankalardan kredi Alamıyorum ne yapmalıyım ? sorusunu yöneltirsiniz. Fakat bazı bankalar örneğin öğrencilere dahi düşük faiz oranıyla, az miktarda kredi vermektedir. Eğer ev ya da araç satın almak için kredi çekecekseniz evi ya da aracı ipotek ettirmeniz gerekir. Çünkü hiçbir banka mağdur olmak istemez, buna paralel olarak da kendilerini güvenceye alarak kredi verirler.
Kredi Notu Nedir?
Her insanın bir başkasını değerlendirmek için çeşitli metotları ve düşünceleri vardır. Bankalar da müşterilerini bu gibi bir yöntemle değerlendirirler. Bunun sonucunda da kişiye verilen kredi notu ortaya çıkar. Kredi notu demek bir anlamda bankaların sizleri ne kadar güvenilir gördüklerinin belgesi demektir. Eğer kredi notunuz yüksekse bankalar size güvenip yüklü miktarda kredi verebilir. Fakat kredi notunuz düşükse hiçbir banka size kredi vermez. Bunun sebebi ise sizi güvenilir ve borcunu ödeyebilecek biri olarak görmemeleridir. Kredi notu bankalarla olan ilişkileriniz sonucu verilir. Bunun yanı sıra sahip olduğunuz mal ve mülkün de etkisi vardır. Eğer uzun süredir kredi kartı kullanıyorsanız ve borcunuzu da düzenli olarak ödüyorsanız kredi notunuz yüksek olacaktır. Kredi notunuzun yüksek olması demek sorun yaşamasızın kredi çekmek anlamına gelir.

Bu şartları sağlamıyorsanız ve Bankalardan kredi Alamıyorum ne yapmalıyım ? diyorsanız başka bir seçenek hibeli kredi olabilir.

Hibeli Kredi

Sadece tüketen değil aynı zaman da üreten ve gelişen bir ülke olabilmemizi amaçlayan bankalar hibeli krediler vermektedirler. Özellikle de devlete ait olan bankalar devlet desteğini de aldıkları için hibeli krediyi desteklemekte ve vermektedir. Bu sayede hem devlet kazanmakta hem de ülke gelişmektedir. Sadece tüketen ve dışa bağımlı bir ülke olmaktan çıkıp kendi ayakları üzerinde durabilen bir ülke olabilmek için verilmektedir. Hibeli kredi veren bankalar ağırlıklı olarak devletin bankaları tarafından verilmektedir çünkü hibeli desteğin verilmesinde ki amaç fikirleri olan ancak fikirlerini hayata geçirmeye gücü yetmeyen insanların bu kredi sayesinde ki aklında ki ve hayalinde ki işe kavuşabilmesidir. Hibeli kredi veren bankalar arasında halk bankası ve ziraat bankası da vardır. Diğer bankalar da bu bankalar kadar olmasa da müşterilerine hibeli kredi imkanı sunmaktadır ancak hibe oranı oldukça düşüktür sebebi ise bu bankaların sahiplerinin devlet değil şahıs olmasıdır.

Ziraat Bankası Hibeli Kredi

Hibeli kredi veren ve bu kredinin en büyük destekçisi olan banka ziraat bankasıdır. Banka %50 ye kadar hibe vermektedir ve bu rakam oldukça ciddi bir rakamdır. Bu kredi sayesinde birçok girişimci yeni iş sahası açmış ve bu girişimciler sayesinde ise birçok insan istihdam edilmiştir. Devletin bu şekilde kredi veriyor olmasının nedeni aynı zaman da sosyal devlet anlayışından dolayıdır. Sosyal devletlerde devlet bu tür kredilerle veya iş imkânı vererek halkını çalıştırır ve bu sayede hem ülke gelişir hem de ülkedeki işsizlik oranları en aza indirilmiş olur.

Hibeli Krediyi Kimler Alabilir?

Devlet desteğiyle halka sunulmuş olan hibeli krediyi çiftçiler, yeni iş kuracak olan insanlar, işlerini büyütecek olanlar ve hayvancılık yapanlar gibi iş kollarıyla uğraşanlar alabilmektedir. Devletin özellikle hayvancılık ve tarım sektörü üzerine düştüğü söylenebilir nedeni ise esas üretimin köylerde gerçekleşiyor olmasıdır. Yeni iş yeri açacak insanlar için veya işlerini büyütecek insanlar için hibe verilmesi de insanların işlerinin büyümesi fabrikasyona dönüştürülmesi ve işçi istihdam etmesi açısından büyük öneme sahiptir. Bu yüzden devlet özellikle bu tür girişimcilere öncelik vermektedir.Bir önceki yazımız olan 18 Yaşını Doldurmayanlar Kredi Kartı Alabilir Mi? başlıklı makalemizde 18 yaşından küçüklere kredi kartı, 18 yaşını doldurmayan kredi kartı alabilir mi? ve çocuklara kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaşır mısın ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir