çeyiz parası

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Paylaşır mısın ?


Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır? Şartları nelerdir? Devlet tarafından desteklenen bir yardım olan gençlere hibe evlilik desteği bir diğer adı ile çeyiz yardımı ya da çeyiz hesabı ,son dönemlerde gündeme gelmiş olan bir devlet destekli yardım şeklidir. Çeşitli koşullar dâhilinde verilen bu yardım farklı şartları gerektirmektedir.
Bu destek 3 yıl boyunca para biriktiren evli çiftlere veya evlenmek isteyen evli çiftlere 5 yıl süre ile para biriktirmeye başlamaları şartı ile verilmektedir. Bu destekte 27 yaş üst sınırı vardır. Daha önce evlenmiş olup 27 yaşını aşmayan gençlere herhangi bir bankadan çeyiz mevduat hesabı açmaları şartı ile minimum 3 yıl boyunca para biriktirmelidirler.
Açılan mevduat hesabına aylık olarak yatırılacak minimum tutar 100TL maksimum tutar ise 1000TL’dir. Henüz evli olmayan çiftler ise evlenmeden önce birikim yapmaya başlayarak evlenme yardımı almak isterler ise minimum 5 yıl süre ile birikim yapmak zorundadırlar. Devlet tarafından sağlanan gençlere hibe evlilik desteğinden yani çeyiz hesabı yardımından 18 yaşından küçük olanlar da yararlanabilmektedirler. 18 yaşından küçükler için bankalardan hesap açtırma işlemler bireylerin velileri tarafından yapılmaktadır.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır? sorusuna yanıot bulduysak gelelim Çeyiz hesabı şartları ‘na. Destekte aranılan diğer şartlar ise; 27 yaşını aşmamış olmak, ilk kez evleniyor olmak, düzenli olarak 3 yıl boyunca çeyiz hesabında birikim yapmak, en az 3 defa birikim tarihinde gecikme yapılabilmesi çeyiz birikim ödemelerinin geciktirilmemesi gerekmektedir. Ve 3 defadan fazla ödeme gecikmesi yapanlardan çeyiz hesabı yardımı kesilmektedir.
Çeyiz hesabı Devlet Yardımı başvurusu nasıl yapılır
Evlenme yardımı almaya hak kazanan çiftlerin evlilik belgeleri ile evlendikten sonra en fazla 6 ay içerisinde bankalarına başvuru yapmalıdırlar. Birikim hesabına tek seferde en fazla 15.000TL ödeme yapılabilir. Yapılacak birikimin ödemeleri aylık ve 3 aylık ödemeler şeklinde yapılabilmektedir. Bu ödeme tutarları aylık 100TL ve 3 aylık 300TL şeklinde yapılmaktadır. Yapılan birikimlerin %20’sine kadar destek verilecek olup 50.000TL’ye kadar birikimlerde her durumda üst limit olan 5000TL destek kişilere sağlanacaktır. Düzenli ödeme süreleri 36 ile 47 ay arası olanlar 4000TL’yi, 48 ile 59 ay arası olanlar 4500TL’yi, 60 ay ve üzeri olanlar 5000TL’yi geçemeyecek olup bu ödenekleri bakanlık bütçesinden sağlanarak kişilere ödenmektedir.
Güncel bilgi olarak Nisan 2016 itibariyle artık çeyiz hesabı devlet yardımına başvurular başladı ve halen devam etmektedir.Bir önceki yazımız olan Altın Hesabı Nedir? başlıklı makalemizde altın hesabı ve altın hesabı yorumları hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaşır mısın ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir