Eba Canlı Derste Öğretmen Nelere Dikkat Etmeli

Paylaşır mısın ?


EBA DA CANLI DERS UYGULAYAN ÖĞRETMENİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER NELERDİR?

EBA Canlı ders yapacak olan öğretmenlerimizin neler yapması gerektiğini anlatan EBA Mesleki Gelişim Alanında yer alan “EBA ile Uzaktan Eğitim” ve Lise Öğretmenlerimiz için ayrıca “EBA Akademik Destek ile Uzaktan Eğitim” kurslarına katılmanız tavsiye edilir.

Alternatif olarak;
https://youtu.be/Niltgtcvg00 ve https://www.youtube.com/watch?v=Hte3FFsue_g&t=3s
ya da
https://cdn2.eba.gov.tr/pub/ogretmenler-icin/12.mp4 ve https://cdn2.eba.gov.tr/pub/ogretmenlericin/13.mp4
linkinde bulunan videoları izleyebilirsiniz.

Öğretmen öncelikle bilgisayardan yoksa Tablet veya Akıllı Telefondan EBA Canlı derse katılabilir, Canlı dersi başlatabilir.

 • Öğrenci ya da öğretmen bilgisayardan derse katılacaksa bir defa için EBA Canlı dersi açtığında UYGULAMAYI İNDİR butonuna tıklayarak uygulamayı indirip bilgisayarına kurmalıdır.
 • Tablet veya Telefon için mutlaka EBA Mobil Uygulamasını kurması gerekmektedir. (Eğer uygulama yüklüyse derse girmeden önce güncel olup olmadığı kontrol edilmelidir)
 • Eba Canlı Ders için gerekli olan(Tavsiye edilen) özellikler;
  Bilgisayar: Windows 8 ve üzeri;
  Tablet ve Cep telefonunda: IOS 11 ve üzeri, Android 5.0 ve üzeri
  bir sürüm kullanılmalıdır.
  Not: Bazı Anti virüs Programları programın kurulumunu engellemektedir. Kurulum sırasında sorun yaşarsanız
  anti virüs programını kapatıp tekrar deneyin.Windows 10 da da benzer şekilde Windows Güvenlik Duvarı kurulumu veya kullanımı engelleyebilir,bunun için güvenlik duvarını geçici olarak kapatmalısınız.
  Ayrıca Canlı Ders özelliği ile ilgili sık sorulan sorular ve cevapları
  http://www.eba.gov.tr/yardim-sss/ sayfasında bulunuyor. Buradan da yardım alabilirsiniz.
 • Veliler ya da öğrenciler ile çeşitli iletişim kanallarını kullanarak iletişime geçmeli ve bir gün önceden Canlı Ders ile ilgili bilgi vermeli ve ders saatinin hatırlatılmasını sağlamanız tavsiye edilir. Öğrenci Canlı Ders
  başlamadan 5 dk önce EBA’ya giriş yapmalı ve derse hazır olarak beklemelidir.
 • Öğretmen dersin başlamasına geç kalmış olsa bile ders süresi bitmediği müddetçe derse girebilir, dersini
  işleyebilir.
 • EBA Canlı Ders başladığında öğrenci kameraları kapalı olarak gelir. Gerek olmadıkça (çok zorunlu olmadıkça) öğrenci kamerasını açılmamalıdır.
 • Ders sırasında kullanacağınız materyalleri (Web sayfası,Pdf dosyası,Dijital kitap, sunum, doküman, görsel, video vb.) Ders öncesinde hazırlayın ve Ders başlamadan önce hazırladığınız Materyalleri açarak görev çubuğunda açık konumda bekletin, bu şekilde Bilgisayar Ekran Paylaşımına hazır hale getirirseniz dersi bu materyaller ile işlemenizi kolaylaştırırsınız. Bunlar haricinde rahatlıkla yazı yazabileceğiniz, çizim yapabileceğiniz sistemin kendi özelliği beyaz tahtası da bulunmaktadır.
 • Canlı Ders özelliği ile ilgili öğretmen ve öğrenci için sık sorulan sorular ve cevapları http://www.eba.gov.tr/yardim-sss/ sayfasında yayınlanmıştır. Ayrıca öğrencilerimiz;
  https://cdn2.eba.gov.tr/pub/ogretmenler-icin/14.mp4
  ya da
  https://www.youtube.com/watch?v=QKJ_rVYw3fQ&t=8s
  linkinde bulunan Öğrenci – Canlı Dersime Nasıl Katılabilirim? adlı videoyu izleyebilirler.


Bir önceki yazımız olan Google Meet Canlı Ders Linki Sabitleme başlıklı makalemizde Meet Canlı Ders Linki Sabitleme, meet link paylaşma nasıl ve meet Link Sabitleme hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaşır mısın ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir