Excell Birleştir işlemi (iki hücre veri kaybı olmadan)

Paylaşır mısın ?


Excell Birleştir (veri kaybı olmadan)

Excell Birleştir işlemi çok aranan basit ama birkaç işlem gerektiren işlevlerden birisidir. Bu yöntem ile iki hücre veri kaybı olmadan birleştirilir. Bu yöntem ile  iki veya daha fazla hücredeki metinleri ve  sıra satır ve sütunlardaki metinleri  tek hücrede birleştirebilirsiniz.Excel birleştir ingilizce olan sürümlerde de türkçe sürümlerde de aynı şekilde yapılır. İster excel ad soyad birleştirme , ister excelde iki sütunu birleştirme , isterseniz excelde telefon numarası birleştirme işlemlerini kolaylıkla yapabiliirsiniz. Bu arada işlevin en güzel yönlerinden biri bu işlem sırasında excelde veri kaybetmeden hücre birleştirme işlemi yapılabiliyor olmasıdır. Biz şimdi örnek olarak iki sütuna yan yana yazılmış Ad Soyad’ ları birleştireceğiz. Bu ikisi arasına da elbette boşluk bırakma işlemini atlamayacağız. İşlemin sonunda excell özel yapıştır kullanarak verilerin sonradan değişmesinin ve kaybolmasının önüne geçmiş olacağız.

Excell Birleştir Formülü Resimli Anlatım:

Elimizdeki örnek dosyada ad ve soyad yan yana farklı iki sütunda yer alıyor. İlk veriler  B3 ve C3 hücrelerinde başlayıp aşağı doğru devam ediyor. Bizim Amacımız B3 ile C3 hücresini D3 hücresinde birleştirmek ve ad ile soyad arasına boşluk koymak. Bu arada verilerin değişmemesini sağlamak, veri kaybına yol açmamak.

Birleştirme işlemi için önce birleştirme sonucunun yazacağı hücreyi tek tıklıyoruz. Ardından formül çubuğu yanındaki  ” fx” simgesini tıklıyoruz.

Burada aşağıdaki gibi bir bölüm açılacak:

İstediğimiz formül yani birleştir formülü bu bölümde “Metin” formülleri içinde “BİRLEŞTİR” şeklinde yer alıyor. “Metin”  tıklayıpaçılan bölümde “BİRLEŞTİR” tıklıyoruz. Bu işlem ile birlikte karşımıza aşağıdaki gibi bir işlem kutusu gelecek:

Burada önce Metin1 yazısının karşısındaki boşluğu tıklayıp ilk birleştirilecek hücrenin adresini giriyoruz. Yani bu boşluğa ilk birleşecek hücrenin adresini yazıyoruz bu da örneğimizde B3. (Yazmak yerine boş alanı tıkladıktan sonra B3 hücresini mouse ile tıklarsanız da aynı işlem yapılmış olur.Şimdilik Tamam tıklamayın çünki işimiz henüz bitmedi. Aynı işlemi Metin2 yazan yeri için de yapacağız ama burası önemli. Biz ad ve soyadı birleştirirken arada mutlaka bir boşluk olsun isteriz. Yoksa doğrudan iki hücreyi birleştirirseniz kelimeler arasında boşluk olmaz ve anlamsız uzun bir kelime gibi olur.

Bunun için Metin2 yazısının yanındaki boşluğu tıklayıp klavyemizdeki boşluk tuşuna bir kez basıyoruz. (Aşağıdaki gibi kendiliğinden tırnak işaretleri koyulur):

Şimdi birleştireceğimiz diğer hucreyi de Metin3 kısmına yazıyoruz. (C3)Metin yazmak yerine  İsterseniz bu boşluğu tıklayıp ardından mouse ile C3 hücresi de tıklanabilir. Ve artık “Tamam” tuşunu tıklıyoruz. Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır:

B3 ve C3 içeriği D3 hücresinde ve arasında boşluk olacak şekilde ad soyad birleştirme işlemi yapılmış oldu. Şimdi aşağıdaki hücrelerin de otomatik olarak birleştirme işlemi için D3 hücresini aşağı doğru kopyalıyoruz.( D3 Hücrenin sağ alt köşesine mouse ile gidilir-mouse siyah + şekli aldığında sol tuş basılı tutarak aşağı doğru çekilir ve diğer hücrelere kopyalama yapılmış olur.)

Bu hali ile ad ve soyad arada boşluk bırakarak birleşmiş olsa da bu hali ile bırakırsak ad veya soyad metinleri silinirse ya da değiştirilirse birleştirdiğimiz hücreler de değişir.

Özel Yapıştır ile verileri koruma:

Birleştirmede veri kaybı olmasını istemiyor ve verilerin değişmesini istemiyorsak bu durumda bir işlem daha gerekiyor. Ad ve soyad birleştirdiğimiz D sütunundaki hücrelerimizi işaretleyip “Kopyala” diyoruz.

 

Ardından formülsüz verileri yapıştırmak istediğimiz hücreyi Sağ tıklayıp” Özel Yapıştır” seçeneğini seçiyoruz. Çıkan bölümde “Değerleri” seçeneğini seçip “Tamam” tıklıyoruz.

 

 

Böylece kopyaladığımız hücrelerin sadece içerik kısmı yapıştırılmış oldu. Diğer hücrelere veri değişikliği yapılsa bile bu yeni sütundaki ad soyad veleri değiştirilmeden korunmuş olacak. Aşağıda da gördüğünüz gibi hücrede formül değil metin olarak veri bulunuyor.

 

Excell ile çok yapılan işlemlerden biri olan hücre birleştirme işlemini  ihtiyaç halinde kullanılsın diye bir de biz anlatalım dedik. Anlatımı sade ve basit yapmaya çalıştık. Umarız işinizi kolaylaştıran bir bilgi paylaşımı olmuştur. Excell ile ilgili paylaşımlara da devam edeceğiz.Bir önceki yazımız olan Arduino ile Akıllı Ev Sistemi Yapmak başlıklı makalemizde arduino akıllı ev ve arduino app inventor hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaşır mısın ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir