Excell iki listeyi kaşılaştırma

Excell iki listeyi kaşılaştırma nasıl yapılır?

Paylaşır mısın ?


İki listenin birbirinden farklı olması veya listede bulunan verilerin aynı sayıda olmaması durumunda farklı ve aynı hücreleri tespit edebilmemiz excell ile mümkün. Excell iki listeyi kaşılaştırma yaparken EĞER ve DÜŞEYARA komutlarını birlikte kullanıyoruz.

Eimizde 2 adet liste var ve bunlardan birincisinde 100 kişilik bir isim listesi mevcut, ikinci listede ise bu 100 kişilik listenin farklı ve rastgele sıralanmış hali var. Ayrıca ikinci listede birinci listede olup silinmiş olan veriler de var. Amacımız bu 2.listeden silinmiş olanları ve 1.listede olmayanları tespit etmek.

Listelerden biri “A” sütununda ve A2 hücresinden aşağı doğru listelendiğini , diğer liste de “C” sütununda olduğunu ve C2 hücresinden aşağı listelendiğini varsayarsak ve karşılaştırma yapmak istersek, karşılaştırma yaptıracağımız sütununa yazdığımız formül şu şekilde:

Excell iki listeyi karşılaştırma Formülü:

=EĞER(DÜŞEYARA(A2;C:C;1;YANLIŞ)=A2;”VAR”)

A2 hücresinden başlayan birinci liste ise ,yukarıdaki formülü yüne sonuç almak istediğiniz sütunun 2. hücresine yazın ki listede hangi veriyi karşılaştırdığınızı karıştırmayın.

Örneğin A2 1. liste , C2 ikinci listenin başlangıcı ise ,formülü B2 hücresine yazıp aşağı listenin sonuna kadar kopyalayın.

Bu formülle birinci listedeki ismi, ikinci listede aratıp ve eğer ikinci listede aynı veri varsa VAR yazacakve böylece hangi verilerin ikinci listede bulunmadığını görebileceğiz.Bir önceki yazımız olan Âmenerresülü Okumanın Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Paylaşır mısın ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir