Google Meet Canlı Ders Linki Sabitleme

Paylaşır mısın ?


Google meet daha verimli ve hızlı nasıl kullanılır?

Google meet ile gmail kullanıcısı herkes basit ve hızlı şekilde bir toplantı ya da canlı ders başlatabilir ya da açılmış derse katılabilir.Burada dersi başlatacak öğretmen dersi başlattıktan sonra google meet toplantı linkini öğrencilerine gönderir ve bu linki tıklayan öğrenciler derse katılabilir.(Meet link paylaşma)

Anlık iletişim kurmada bazen sorunlar olabileceği için meet toplantı linkinin öğrenciler ya da katılımcılar tarafından önceden bilinmesi sayesinde öğrencilerinize sadece dersin saatini bildirmeniz yeterli olacaktır. Dolayısıyla her ders ya da toplantı için ayrı link göndermenize de gerek kalmayacaktır. İşte bunu sağlamanın bir yolu var . Benzetme yaparsak Google Meet canlı ders linki sabitleme işlemi yapmış olacağız.

Bunun için aşağıda reismli anlatımı takip etmeniz yeterli olacaktır.

Meet canlı ders başlatma

Önce google.com adresinden gmail hesabımıza giriş yapıyoruz. Ardından Resimde görülen alanda Meet Bağlantısını tıklıyoruz.

Tıkladığımızda aşağıdaki ekran açılacak.

Burada Yeni Topalntı Butonu tıklayacağız. Açılan menüde ise :

Paylaşmak için toplantı bağlantısı al tıklanır. Tıklama sonrası karşımıza aşağıdaki şekilde sayfa açılır.

Burada ok işaretiyle gösterilen bölüm,linkin kopyalanmasını sağlar.

Sürekli bu bağlantı üzerinden link değiştirmeden ders yapabilirsiniz, bu yüzden linki kaybetmemeniz lazım. Buradan sonrası tamamen sizin isteğinize kalmış. Şöyle ki tavsiye olarak linki bir metin belgesine yapıştır diyerek metin dosyasını kaydetmeniz yararınıza olacaktır.

Örneğin bir metin belgesi açıp:

Yukarıdaki gibi linki yapıştırıp dosyayı kaydedebilirsiniz.

Meet Link Paylaşma,ve sabitleme

Ayrıca linki kopyalayıp sonradan dersinize katılacak öğrencilere göndermeniz gerekli. İster mail yoluyla ,ister whatsapp yada başka bir yolla linki gönderebilirsiniz.

İlerleyen süreçte katılımcılara sadece saat ve tarih bilgisi vermeniz yeterli. Dikkat edeceğiniz en önemli husus , siz de toplantıyı aynı link üzerinden tıklayıp açıp başlatmak zorundasınız.

Kolay gelsin.Bir önceki yazımız olan Öğrenciye Eba Şifresi Nasıl Verilir başlıklı makalemizde Eba öğrenci şifresi verme ve Tek Kullanımlık Giriş Şifresi Eba hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaşır mısın ?

“Google Meet Canlı Ders Linki Sabitleme” için 3 yorum

  1. Şu ana kadar ilk kez böyle bir sorun geldi, çözümü araştırıp buradan paylaşabiliriz.Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir