Halk Bankası Kredi Borcu Yapılandırma

Halk Bankası Kredi Borcu Yapılandırma

Paylaşır mısın ?


Halk Bankası kredileri olarak bilinen bireysel kredilere Halk bankası kredi borcu yapılandırma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamanın temel amacı, her hangi bir neden ile ödeme güçlüğüne düşen kredi sahiplerinin rahatlatılması olarak planlanmıştır.

Bu düşünce tarzının haricinde, değişen faiz oranlarının kredilere yansıtılması ve vadelerin uzatılması gibi düşünce tarzları da yer almaktadır. Aslen hem bankanın, hem de kredi sahiplerinin menfaatine olan bu uygulama müşterilerin talepleri doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

Halk Bankası Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Halk bankası tarafından kredi kullananlara sunulan Halk bankası kredi borcu yapılandırma hizmetinden faydalanmak için iki seçenek bulunmaktadır. Öncelik, Halk bankasına ait iletişim hattından irtibata geçmektir. Buraya mevcut kredi borçlarının yapılandırılması yönünde istek olduğu bildirilmeli ve işlem yapılması yönünde talep iletilmelidir.

Müşteri temsilcileri tarafından iletilen talep alınacak ve banka sistemine girilecektir. Daha sonraki işlem ise, bankanın müşterisi olunan şubesine ya da her hangi bir şubesine gitmektir. Şubelerdeki müşteri temsilcileri ile görüşülmekte ve kredi yapılandırma işlemi başlatılmaktadır.

İkinci yöntem de ise, banka iletişim hattından aranmadan doğrudan şubelere gidilmekte ve kredi yapılandırma işlemlerine müracaat edilmektedir. Sistemin temel mantığı kaç ay ödeme yapılmış olunur ise olunsun, yeniden kredi veriliyormuş gibi eski kredinin yeniden teşkil edilmesidir.

Yeni vade belirlenecek, yeni faiz oranı uygulanacak ve taraflarca yeniden krediye esas evraklar imza altına alınacaktır. Bu sisteme müracaat etmenin iki temel nedeni bulunmaktadır. Birincisi, kullanılan kredi ile ilgili ödeme güçlüğü çekilmesi, ödemelerde 1-2 ay gibi sürelik gecikmelere düşülmesi olarak gözlenmektedir.

İkincisi ise, kredi kullanılan andaki faizlerden daha düşük bir faiz oranının ortaya çıkması ve ödenilen taksit miktarının düşürülmesi amacı ile vadenin uzatılmasıdır. Hangi sebep ile olur ise olsun, uygulanmakta olan borç yapılandırma işlemi hem kredi kullananlar açısından, hem de banka açısından büyük avantajlar sağlamaktadır.Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Kredi Borcu Yapılandırma başlıklı makalemizde Kredi Borcu Yapılandırma ve Ziraat Bankası Kredi Borcu Yapılandırma hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaşır mısın ?

“Halk Bankası Kredi Borcu Yapılandırma” için 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir