engelli ve yatalak hasta oy kullanma

Hasta ve Engelliler Evde Nasıl Oy Kullanacak ?

Paylaşır mısın ?


24 Haizran 2018 seçimlerinde ilk kez uygulanmaya başlanacak hasta ve engellilerin nasıl evde oy kullanacağı işlemi ile ilgili henüz herkes bilgi sahibi değil. Vatandaşlık görevi olarak oy kullanmak herkesin görevi elbette. Evden çıkamayacak durumda olanlar da artık evlerinde oy kullanabilecekler.  Tabi engeli olan vatandaşlar için “Engellilik Beyan Formu” ve yatalak hasta olanlar için “Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu” doldurulmak şartı ile. Bu konu yazımızın devamında anlatılmakla birlikte formun YSK sitesindeki linki de eklenmiştir.

Bildiğiniz gibi sandık seçmen listeleri askıda ve isteyen herkes sorgulama yapıp kendi seçmen durumunu kontrol edebilir. Seçmen listesi kontrol işlemi ile ilgili YSK açıklaması şu şekilde:

1. Seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri yurt içi olmasına rağmen,

  • Yurt içi seçmen kütüğünde kaydı bulunmayan,
  • Kayıtlarında düzeltme veya yerleşim yeri adresini değiştirmek isteyen vatandaşların;

30 Nisan 2018 (8.00) ile 12 Mayıs 2018 (17.00) tarihleri arasında (seçim başlangıç tarihi ile askı bitiş tarihi) kişiler,
bizzat veya 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 50. maddesinde sayılanlar, ilgili nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noter tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvururlar ve nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler.

Yerleşim yeri adresini başka ilçelere aldırmak isteyen seçmenler başvurularını, yukarıdaki belgeleri de eklemek suretiyle askı süresi içinde herhangi bir yer nüfus müdürlüğüne de yapabilirler.

2.Seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyen öğrencilerin (askeri öğrenciler hariç);

Öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına ve yurt müdürlüklerinden, yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvururlar ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler.

Evde oy kullanma için ne yapmak gerekli?

Evden oy kullanma işlemi için Yüksek seçim kurulu’nun yayınladığı dilekçe ile seçmenin bir yakını tarafından ilgilli muhtarlığa başvuru yapılması gerekiyor. YSK nun konu ile ilgili yaptığı açıklamalar şu şekilde:

Seçmen Kütüğünde engellilik kaydı bulunmayan (görme ve ortopedik) engelli seçmenler “Engellilik Beyan Formu” nu doldurarak yerleşim yeri adresinin bağlı olduğu ilçe seçim kuruluna veya ilçe seçim kuruluna iletilmek üzere bağlı bulunduğu muhtarlığa veya doğrudan Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğüne bizzat veya bir yakını tarafından iletebilirler. Seçmen Kütüğüne engelli olarak kayıtlı seçmenler oylarını aileleri ile birlikte sandık alanlarının giriş katlarında kullanabilirler.

Yatalak Hasta olanlar nasıl oy kullanacak?

Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenler seyyar sandıklarda oy kullanabilmek için, bir yakını tarafından www.ysk.gov.tr internet adresinde bulunan “Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu” ile ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa başvurabilirler. “Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu” ile birlikte “engeli nedeniyle yatağa bağımlı olduğu” veya “hastalığı sebebiyle yatağa bağımlı olduğu” ibaresinin yer aldığı sağlık raporunun ibrazı gereklidir.

Yatalak hasta durumda olanların 12 Mayıs 2018 tarihine kadar başvuru yapması gerekmektedir. Bu bilgi de YSK nun aldığı en son karar dan alınmıştır. Hasta ve yatalak olanların seyyar sandık kurulu hizmeti almak için ve evde oy kullanabilmesi için 12 Mayıs Cumartesi günü son başvuru günü dür.

Bilgiler www.ysk.gov.tr internet adresinden alınmıştır.

 Bir önceki yazımız olan Evde Editörlük Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde editörlük işi ve evden para kazanma hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaşır mısın ?

“Hasta ve Engelliler Evde Nasıl Oy Kullanacak ?” için 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir