kaldıraç fizik

Kaldıraç Nedir ?( Fizik )

Paylaşır mısın ?


Kaldıraç Nedir?

İnsan diğer canlılardan daha farklı ve üstün olarak doğanın ona sunmuş olduğu materyalleri kendi kullanım alanlarına ve biçimine göre değiştirme yetisine sahiptir. Örneğin en başlarda doğada hazır olarak bulunan kayaları yontmuş ve şekillendirmiş, böylece gündelik hayatta kullanabileceği farklı gereçler haline dönüştürmüştür. Bunların yanı sıra doğada değiştirebileceği bu materyaller dışında, insanın değiştirmesine imkân tanınmamış olan fizik kuralları vardır. İnsanlık da bu kuralları deyim yerindeyse “Bükemediğin eli öpeceksin.” mantığıyla kendi lehine kullanmıştır. Örneğin yer çekimi kuralını, makaralar ve kaldıraçlar gibi sistemlerle kendi aleyhinden lehine çevirmiş ve kullanmayı başarmıştır. Tabi ki bu sistemleri bulup geliştirmesi bir anda olmamış, birçok deneyimden sonra meydana gelmiştir. Peki, bu bağlamda kaldıraç nedir? (Fizik)

Yerçekimi dediğimiz olgu yeryüzündeki nesnelerin yermerkezinin manyetik alanı dâhilinde merkeze doğru bir kuvvet tarafından çekimidir. Yani yerçekimi nesnelerin ağırlıklarından kaynaklanan bir çeşit kuvvettir. Sadece yerçekiminin etkisine maruz kalan bir nesneyi oynatmak, hareket ettirmek için en temelde, yerçekimine karşı bir kuvvet uygulamak gerekir. Yani bir nesneyi hareket ettirmek için en temel yapılması gereken şey ağırlığın zıttı yönünde daha büyük bir kuvvet uygulamaktadır. Bu prensip ağırlığı büyük olan nesnelerin hareketlendirilmesinde maalesef sadece insan gücü iken sağlanamamaktadır. Bu nedenle kaldıraçlar gibi sistemler geliştirilmiştir.

Kaldıraç destek noktası adı verilen kuvvet merkezi etrafında dönebilen sistemlere denilir. Destek noktasından kuvvetin uygulandığı Kısıma kadar olan bölüme kuvvet kolu, destek noktasından yükün koyulduğu Kısıma kadar olan bölüme ise yük kolu denir. İlkesel olarak kaldıraç, kuvvet koluna uygulanan kuvvet ile yük kolunda bulunan yükün hareketlendirilmesi ilkesine dayanır. Bu ilkeye Arşimet’in kaldıraç ilkesi adı verilir. Dengede bulunan bir kaldıraçta yük değeri ile yük kolu birimi çarpımı, uygulanan kuvvet değeri ile kuvvet kolu birimi çarpımına eşittir. Buna ise kaldıraç bağıntısı denir.

 Bir önceki yazımız olan Barış Manço Hakkında Kısaca (ingilizce ödevi) başlıklı makalemizde Barış Manço evi ingilizce ve Ünlü birinin ingilizce hayatı hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaşır mısın ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir