Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Paylaşır mısın ?


Kredi Notu Nasıl Yükseltilir sorusunun cevabı;
Günümüzde nakit kullanımı oldukça kısıtlı olmakta ve bireyler genellikle farklı alanlarda kredi seçeneklerine yönelmektedir. Ancak ödenmeyen her kredi taksiti kişilerin banka karnelerine eksi olarak işlenmektedir. TBB ve KKB kurumları tarafından kayıt altına alınan kredi notu; bankalarla olan tüm ilişkinizi mercek altına almaktadır. Bu alanda kredi notu nasıl yükseltilir, sorusunun cevabında öncelikle kredi kartlı limit durumlarınızı, çektiğiniz kredilerinizi, borç durumu ve ödeme planına ait tüm başlıklar altında kullanımları baz alınmaktadır. Buradaki önemli nokta kredi notunuz düştüğünde herhangi bir bankadan kredi çekme ya da kredi kartı kullanma ihtimaliniz düşecektir. Özellikle aksattığınız borçlarınız varsa bu durumlarda borçlarınızın tamamını kapatarak artı bir puan alabilirsiniz.

Yetkili kurumların yaptığı son düzenlemelerde fatura ödemeleri de kredi notu nasıl yükseltilir, başlığı altında incelenen bir madde olmuştur. Fatura ödeme alışkanlıklarınızda artık kredi notunuzu etkileyecektir. Bu nedenle düzenli ödemeler yapmaya dikkat etmelisiniz. Kredi notunuz düşüşte ise tüm borçlarınızı kapatarak işe başlayabilir. Daha sonra ise doğru hamleler yaparak kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Bu alanda atacağınız ikinci adım ise düşük limite sahip bir kredi kartı edinmek olacaktır. Özellikle kredi kartı borçlarınızda her ay düzenli ödemeler yapmak notunuzu yükseltecek çok önemli bir hamle olacaktır. Ancak bu alanda da dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunuyor. Kredi kartı asgarisini ödemek değil, aylık borcunuzun tamamını düzenli bir şekilde ödemeniz gereklidir.

Kredi notuna artı yönde etki eden bir başlıkta düşük miktarlı krediler çekmek olacaktır. Çekilen kredinin tutarı her ay düzenli ödeniyorsa, notunuz adım adım yükselecektir. Bu başlık altında kredi notu nasıl yükseltilir, konusunda kredi kartı başvurularına olumlu cevap verilmeyen bireylerin bankalarında yeni bir hesap açarak kredi notunu yükseltmek amacı ile aylık gelirinizi bu alana yatırabilir ve harcamalarınızı bu hesap üzerinden yaparsanız, doğru hamleler gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Bu şekilde birkaç ay düzenli bir şekilde ödemeler yaparak eksi olan notunuzun artışa geçmesini sağlayabilirsiniz. Yapılması gereken en doğru davranış işe ödeme ve borç noktasında tüm ihtiyaçlarınızda düzenli bir ödeme planı oluşturmak olacaktır.Bir önceki yazımız olan Halk Bankası Kredi Borcu Yapılandırma başlıklı makalemizde Halk Bankası Kredi Borcu Yapılandırma hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaşır mısın ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir