Tost Kilo Yapar mı?

Tost Kilo Yapar mı?

Paylaşır mısın ?


‘Tost Kilo Yapar mı ? Bildiğiniz gibi yapımında birden fazla malzeme kullanılan yemeklerin kalori değerleri, diğer yemeklere nazaran daha fazla olmaktadır. Tabii ki yapımında kullanılan malzemelerin ne kadar kullanıldığına bağlı olarak kalori değerleri de değişiklik göstermektedir.  Bu makalemizin sonunda tostu, diyet listelerine ekleyip eklemeyeceğinize ve tostun kilo aldırıp aldırmadığına siz karar verebileceksiniz. Makalemizin sonunda da size diyet tost önerisinde bulunacağız. Herkes aklına acaba tost kilo yapar mı düşünceleri gelmektedir. Bu soruya net bir cevap vermemiz mümkün değildir çünkü tost yapımında kullanılan kaşar miktarı, ekmek miktarı veya ekstra eklenen malzemeler kalori değerini direk olarak etkilemektedir. Ancak örnekler vererek sizi olabildiğince aydınlatmaya çalışarak, aklınızdaki tost kilo yapar mı düşüncesini kaldırmak istiyoruz.

Tostun kalori değerleri genellikle kullanılan ekmek miktarına bağlı olarak değişmektedir. Yani tosttan alacağınız kalori değeri tost ekmeğinin büyüklüğüne ve cinsine bağlıdır. Her tostun vazgeçilmezi kaşar veya tereyağ fazla kilo yapmamakla beraber aynı şeyi tosta katılan sucuk, salam gibi ekstra malzemeler için söylememekteyiz.

Yaklaşık olarak 3 dilim kaşar peynir (10 gram), 1 tatlı kaşığı kadar tereyağ ve iki dilim tost ekmeği ile hazırlanmış olan tost yaklaşık olarak 200 kaloridir. Dediğimiz gibi tosttaki kalorinin büyük bir çoğunluğu ekmekten kaynaklanmaktadır. Eğer tostunuzu çift kaşarlı yapmak isterseniz kalori değeri ortalama olarak 220 olacaktır. Tostta kullanılan malzemeler ve kalori değerleri; 10 gr yağlı kaşar peynir : 34 kalori 1 tatlı kaşığı tereyağ : 33 kalori 2 dilim tost ekmeği : 134 kolori Tostun kalori değerini düşürmek için neler yapmalıyız ? Aslında tostumuzun birkaç malzemesini değiştirerek, diyet listelerine ne eklemek mümkündür. Diyet Listelerine tost önerisi, 1 tost toplam 127 kalori; 1 yemek kaşığı  light beyaz peynir – 30 kalori 1 yemek kaşığı domates salçası – 13 kalori 2 dilim Light ekmek – 86 kalori dir.Bir önceki yazımız olan 18 Yaşını Doldurmayanlar Kredi Kartı Alabilir Mi? başlıklı makalemizde 18 yaşından küçüklere kredi kartı, 18 yaşını doldurmayan kredi kartı alabilir mi? ve çocuklara kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaşır mısın ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir