zorunlu bireysel emeklilik sistemi

Üniversiteliye Burs Veren Kurumlar

Paylaşır mısın ?Öğrenciler açısından rahat bir öğrenim hayatı geçirebilmek ve ailesinden yeteri destek alamayan öğrencilerin öğrenim hayatları boyunca bir arayış haline gelen bir konu burs imkanı sağlayan kurumlardır. Öğrenciye burs imkanı sağlayan kurumların başında devletten sağlanan burslar gelmektedir.

Devlet her yıl binlerce öğrenciye burs imkanı sağlamaktadır ancak öğrencilerin tamamına burs imkanı sağlanması devlet bütçesi açısından sorun oluşturacağından devletin burs verme imkanı sınırlı bir durumdadır. Devletin yanı sıra öğrenciye burs imkanı sağlayan özel kurum ve kuruluşlarda vardır.

Öğrencilerin ulaşım sağlayıp burs başvurusu yaparak bu alabilecekleri kurum ve kuruluşlardan bahsetmek gerekirse bu kuruluşlar başarılı öğrencilere destek olmak amacıyla tek seferlik ya da uzun süreli olarak öğrenciye burs veren kurumlardır. Bu kurumlardan bazılar:

  • İl ve ilçelerin belediyeleri bünyesinde öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır.
  • Eğitim ve kültür vakıflarınca öğrencilere bur verilmektedir.
  • Sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıfları da öğrencilere burs imkanı sağlamaktadırlar.
  • Özel olarak farklı amaçlar dahilinde kurulan vakıflarca öğrencilere burs verilebilmektedir.
  • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere burs verilmektedir.
  • Yine aynı şekilde devlete bağlı birçok bakanlık tarafından öğrencilere çeşitli burs imkanları sağlanmaktadır.
  • En çok bilinen ve öğrencilere burs imkanı veren vakıflardan bazılar; Türk Eğitim Vakfı, Toplum Gönüllüleri Vakfı olarak sayılabilir.
  • Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu üniversite öğrencilerine burs veren kurumlardandır.

Öğrencilerin burs alabildikleri bazı kurumlardan kısaca söz ettikten sonra şimdi hangi öğrencilerin burs alabilecekleri konusuna ve burs başvurularının ne zaman yapılabileceği konusuna değinmek faydalı olabilir. Bu kurumlar durumu olmayan ve başarılı olan öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır.

Kurumların şartlarında öncelik budur. Başvuruları genellikle eylül ayında yapılır.Bir önceki yazımız olan Altın ayarı nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Paylaşır mısın ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir