wordpress yazı ekleme

WordPress yazı ekleme kolay yolu

Paylaşır mısın ?


WordPress yazı ekleme işlemi aslında oldukça basit ama yinede kısaca anlatmaya çalışalım. WordPress yazılar alanı site içeriğinize göre blog yazılarınızı yayınlayabileceğiniz bir araçtır. Bu bölümde içeriklerinizi kategoriler halinde yayınlamak için yazdıktan sonra anahtar kelimelerinizi ekleyebilir, galeri, video olarak ta yayınlayabilir, yazınıza bu alanları ekleyebilirsiniz.

wp giriş

WordPress’de yazı ekleme işlemi için yönetim panelimize kullanıcı adı ve şifre ile girdikten sonra sol üst menüden  Yazılar >> Yeni Ekle  tıklayarak yazı ekleme bölümüne ulaşırız.

 

WordPress Başlık bölümü: Öncelikle her yazının bir başlığı olmalı ve önce başlık yazılmalı. Bir çok seo eklentisi bu alanı baz alır ve google için de belirleyici bölümlerden biri bu bölümdür. Yazınıza ekleyeceğiniz başlık oldukça önemlidir. Yayınlayacağımız yazının ana başlığını bu alana yazıyoruz.

 

WordPress Kalıcı Bağlantı: Yazı başlığı eklemesini bitirdiğiniz zaman, kalıcı bağlantı otomatik olarak oluşturulur. Kalıcı bağlantı alanı, yazınızın url adresi ya da web adresi’dir. Yazınız yayınlandıktan sonra web üzerinde bu url adresi ile ilgili içeriğinize ulaşılabir. WordPress bu işlemi yazı başlığınıza göre otomatik olarak yapar. Türkçe karakterler bulunmaz ve istediğinizde yanındaki “düzenle” butonu tıklanarak değiştirilebilir.

wp yazı ekleme2

Yazıya resim –ortam- ekleme:

Yazılarımıza iki amaçla resim-görsel ekleriz. Bunlardan biri yazının yani metnin arasında istediğimiz bölüme resim eklem. Diğeri de “öne çıkan görsel” ekleme işlemidir.

Öncelikle yazımızın içinde bulunacak görsel nasıl ekleniz öğrenelim:

İmlecimiz yazı içinde resim eklemek istediğimiz noktada iken “Ortam Ekle” tıklanır. Bu alanda önceden yüklenmiş resim ve medyalarınızın listelendiği Ortam Kütüphanesine ulaşabilirsiniz.

wp ortam ekleme

Eğer ekleyeceğiniz görsel buraya daha önce eklenmişse doğrudan ekleyebilirsiniz. Yeni bir görsel eklemek istiyorsanız bilgisayarınızda kayıtlı görseli buraya yüklemeniz gerekecek. Bunun için:

Ortam Kütüphanesi sekmesinin hemen yanındaki Dosya Yükle sekmesinden de Dosya Seçin butonunu kullanarak bilgisayarınızdan dosya yükleme işlemi yapabilirsiniz. Dosya seçimini yaptıktan sonra , “ yazıya ekle” tıklayarak yazınıza ekleyebilirsiniz. WordPress yeni sürümleri bilgisayarınızdaki kayıtlı resimleri sürükle bırak yaparak yüklemenize izin vermektedir.

 

Unutmayın o anda yazı alanı içerisinde imleç nerede ise, ekleyeceğiniz görsel ya da medya dosyalarınız oraya eklenir. Eğer yanlış bir yere eklerseniz mouse yardımı ile sürükleyerek de yerini değiştirebilirsniz.

 

Kategori seçimi: Sitedeki hazır kategorilerden yazınıza uyan kategoriyi seçip yazınızı bu kategori altında yayınlayabilirsiniz. Yazının belirli bir kategoriye bağlı olması zorunludur.  Siz yazınızı belirli bir kategoriye atamazsanız varsayılan kategoriye kaydedilir. Sonradan da değiştirebilirsiniz.

 

Etiketler: Yazınızın içeriğiniz en iyi temsil eden, yazınızda öne çıkan kelimeleri buraya aralarında virgül kullanarak yazabilrisiniz. Bu bölüme kaba bir tarifle sizin aramalarda bulunacağınız kelimeleri belirleme bölümü de diyebiliriz.

WordPress yazı ekleme işleminde önemli bir konu da Öne çıkan görsel’dir. Yazınızın başlığı yanında çıkan resimler için WordPress  “Öne Çıkan Görsel” terimi kullanılır.Yazınızın öne çıkan görselini bu bölümü tıklayarak (Ortam Eklemede olduğu gibi) yükleyebilirsiniz. Bu işlemi yapmazsanız sitenizde de yazınızı ifade eden görsel olmayacaktır.

 

Taslak Olarak Kaydet: Yazılarınızı hemen yayaınlamayıp üzerinde değişiklik yapmak üzere beklemeye alacaksanız yayımlamadan önce bu butonu kullanabilirsiniz. Taslak Olarak Kaydet tıkladığınızda  yazınız içerisinde o zaman kadar yaptığınız işlemler kayıt edilir ama yazınız yayınlanmaz.

Yayımla: Yazınıza son hali verildiyse ve sitenizde kullanıcılarınızın okumasına hazırsa yayınla tıkladığınızda yazınız hemen yayınlanır.

Hemen Yayımla: Yazınızı ileri bir tarih ya da saatte yayınlamak üzere programlamak için bu butonu kullanırız. Düzenle yazısına tıklayıp WordPress yazı yayımlama tarih ve saatini ayarlayabilirsiniz.

 Bir önceki yazımız olan Web sitesi android uygulaması yapmak (kolay yolu) başlıklı makalemizde web apk yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaşır mısın ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir