Zoom Programı Kullanımı

Paylaşır mısın ?


(Hiç Bilmeyenler için basit anlatım)

Zoom Nasıl Kullanılır? Gerek okulların dersleri, gerekse şirketlerin toplantıları görüntülü görüşme programları üzerinden yapmak zorunda kalmaları zoom gibi programlara olan ilgiyi arttırdı. Hiç bilmeyenler için Zoom nasıl kullanılır? En basit haliyle ele alalım.

zoom kolay kullanım

Zoom uygulaması, cep telefonu ya da bilgisayar üzerinden kullanılabiliyor.

Zoom altyapısını bilgisayar ya da telefonunuza indirerek kullanabildiğiniz gibi web sitesi üzerinden de kullanabilirsiniz.

Zoom’a “zoom.us” adresinden ulaştıktan sonra doğrudan buradan bir toplantıya katılabileceğiniz gibi, dilerseniz cep telefonu ya da bilgisayarınıza uygulamayı yükleyebilirsiniz. Uygulama üzerinden bir toplantıya katılmak için iki yolunuz var.

  1. Dilerseniz üye girişi yapmadan uygulamanın web sitesinden  “Join a meeting” seçeneği üzerinden, katılacağınız toplantının sizinle paylaşılmış olan numarasını yazarak (Meeting ID) ve şifresini girerek (Password) görüşmeye katılabilirsiniz.
zoom kolay kullanım

Bir toplantıya ya da derse sadece katılımcı yani izleyici olarak girecekseniz sisteme üye olmanıza gerek yok . (örneğin öğrenci)

Ancak toplantıyı ya da dersi siz başlatacaksanız mutlaka web sitesi üzerinden mail adresinizle üye olmalısınız.(Örneğin Öğretmen)

Ayrıca verimli kullanım için zoom istemci programını bilgisayarınıza kurmalısınız. İndirme adresi https://zoom.us/download#client_4meeting

  • Sisteme zoom web sitesinden ücretsiz üye olabilirsiniz. Mail adresi ve şifre ile giriş yapabileceğiniz gibi; Facebook, Google ya da SSO hesaplarınız üzerinden de giriş yapabilirsiniz.

Programa Giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Gelen ekrandan “New Meeting” seçeneği ile görüşme yani ders başlatabilir ve katılmasını istediğiniz kişileri davet edebilirsiniz.

Toplantıya katılacak kişilere mail ile davet gönderebilirsiniz ya da sistemin ürettiği toplantı ID’sini ve şifresini katılımcılar ile paylaşarak görüşmeye katılmalarını sağlayabilirsiniz.

Katılımcılara bilgi verme yolu olarak mail dışında whatsapp üzerinden ekrandan fotoğraf çekerek de bilgi paylaşımı yapılabilir. Toplantı bilgileri paylaşmak için aşağıdaki resimdeki “i” bilgi butonu tıklanır ve açılan bölümdeki bilgiler paylaşılır.

Bir üst resimdeki ana ekrana dönersek “Join” ile davet edildiğiniz bir toplantıya katılabilirsiniz. Canlı ders ya da toplantıya katılmak için Join tıkladığınızda aşağıdaki ekran açılacak…

Bu bölüme toplantıyı başlatan kişiden ( Örneğin öğretmeninizden ) aldığınız Meeting ID girip toplantı sırasında görünecek adınızı da alt satıra (enter your name yazan yere) gireceksiniz. Bir sonraki ekran size Password soracak, o kısma da yine yöneticiden(öğretmeninizden) aldığınız password girip toplantıya katılabilirsiniz.

Zoom Kullanımını Sadeleştirirsek:

Özetle Öğretmen mail adresi ve şifre ile programı açar ve NEW MEETİNG tıklayıp dersi başlatır.

Öğrencilere Meeting ID ile Password bilgisini gönderir.

Öğrenciler JOIN tıklayarak açılan bölüme öğretmenden aldıkları ID ve Password girerek derse katılır.

  • “Schedule” ile ileri tarihli bir toplantı planlayabilirsiniz.

Zoom programına giriş yapmak için TIKLAYINIZ!Bir önceki yazımız olan Eve yılan girmemesi için. başlıklı makalemizde eve yılan girmemesi için ve yılan girmemesi için hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaşır mısın ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir