zorunlu bireysel emeklilik sistemi

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Paylaşır mısın ?


Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Uzun zamandır hayatımızda olan bireysel emeklilik sistemine, artık devlette katkıda bulunuyor ve bireysel emeklilik hesabı açtırarak birikim yapmaya başlayan vatandaşlarına, aylık ya da belirlenen periyotlardaki her ödemeleri için yüzde yirmi beş katkı sağlamaktadır. Eğer sizler de bir bireysel emeklilik sistemine kayıt olarak, yapacağınız küçük ödemeleri toplu bir şekilde elde etmek ya da emeklilik döneminizde aylık olarak elde etmek istiyorsanız, çevrenizde bulunan bankalara müracaat edebilir ya da doğrudan sigorta kuruluşlarına gidebilirsiniz. Hatta firmalar yani çalıştığınız işyeri sizin arayışlarınızı kolaylaştırmak için bir emeklilik firması ile anlaşmış ta olabilir. Devlet desteğinin sağlanasının ardından daha fazla talep olduğunu söyleyebileceğimiz bireysel emeklilik sisteminde, artık daha farklı bir uygulamaya geçiliyor ve işletmeler, çalışanları için zorunlu bireysel emeklilik kaydı yaptırmak zorunda kalıyorlar. Aylık belirli kesintiler ile oluşturulacak olan zorunlu bireysel emeklilik sistemi nedir, şimdi bu durumu ele alalım.

Öncelikli olarak, çalışanların en merak ettiği konu olan kesintilere gelelim. Zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil olunduktan sonra, işçilerin maaşlarında herhangi bir kesinti meydana gelmeyecektir. Çünkü, işverenin aylık olarak sigortalı çalıştığınıza dair yaptığı ödemelere, zorunlu bireysel emeklilik tutarları yansıtılacaktır. Fakat, kişiler sabit tutulacak kesintilere ek olarak ödeme yapmak isterse, bunun da önü açılmış durumdadır. Ayrıca, siz yatırmış olmasanız bile, belirlenen vade tarihlerinde ödenen primler için, devletin sunmuş olduğu bireysel emeklilik katkısı olan %25 ilaveden de faydalanacaksınız. Elbette zorunlu yatırılacak kısmın dışında priminizi yüksek tutarsanız , ilreide emekli olduğunuzda geliriniz de aynı oranda yüksek olacaktır.

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi nedir sorusu ile başladığımız makalemizde, son olarak yürürlük tarihinden bahsetmemiz gerekecektir. Bakanlık tarafından açıklanan bu bildiriden sonra,  çalışanların bir kısmının  bu duruma çok sevinmesi , bir kısmının ise kararsız kalması  sonuçlarıyla ile birlilte, 2017 yılından itibaren zorunlu bireysel emeklilik primleri yatırılmaya başlandı. İşverenler, ödedikleri primler ile ilgili çalışanlarına bilgi vermekte ve onların ödemeleri takip etmesine de müsade etmekle sorumlu duruma getirildiler. Sisteme artık belli sayıda personel çalıştıran her işyeri zorunlu olarak girmek zorunda. Her ne kadar bizden yapılan zorunlu her kesinti canımızı sıksa da ileriye dönük zorunlu bir tasarruf yöntemi ve emeklilik garantisi gibi süşünebilirsiniz bu sistemi.Bir önceki yazımız olan Google Sites Kolay Site Aracı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Paylaşır mısın ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir